JESENÍKY, RAMZOVÁ


Ramzová je významným střediskem zaměřeným na sportovně - rekreační aktivity. Svým terénem je v podmínkách České republiky ideálním rekreačním střediskem a to jak pro letní, tak zejména pro zimní rekreaci. Je jedním z největších středisek cestovního ruchu na Moravě. V oblasti jsou jedinečné podmínky pro sjezdové i běžecké lyžovaní. Lyžařský areál Ramzová začíná v lokalitě Ramzová, místní části obce Ostružná, pokračuje přes Čerňavu a končí v lokalitě Šeráku.


Čtvrtek, 30. března

Z důvodu nedostatku odpočinku a toho, že naposledy jsme byli na dovolené vloni v září, rozhodli jsme se, že si na pár dní někam vyrazíme. V práci jsem si vzala náhradní volno a vyrazili jsme do Jeseníků. Místo ještě bylo.

Když jsme došli na RS VUT v Ramzové, správce tu nebyl, takže jsme na něho museli počkat. Ale netrvalo to zase až tak dlouho. Ubytovali jsme se, uvařili si oběd a vyrazili na běžky. Vzhledem k tomu, že na konec týdne předpovídají déšť a dneska se mraky protrhaly a sluníčko svítilo, řekli jsme si, že vyrazíme na hřeben, dokud můžeme, pak už by to třeba jít nemuselo.

Keprník rozcestí Pod Keprníkem Je ještě tak dobrý metr sněhu, nahoře i víc, jen je mokrý a těžký. Teplota se pohybuje okolo 5oC a výše.

Lanovkou jsme se svezli na Šerák a odtamtud se vydali na Keprník. Měli jsme naplánovanou delší trasu, ale nakonec zůstalo jen u toho Keprníku. Důvodem byla špatná kvalita sněhu, absence stopy (snad jen jeden člověk tam šel) a hlavně strašný vítr na hřebeni, ostatně jako vždycky. V tom se nedalo jít. Takže z Keprníku jsme to otočili na chatu Jiřího, kde nikdo nebyl, ale dali nám polívku a pivo.

Pak jsme se sebrali a po sjezdovce sjeli dolů. Šlo to dobře. Lyže jely pomalu, protože sníh byl mokrý, takže jsme se nemuseli bát, že si rozbijeme hubu.

Trasa: Ramzová -> Šerák (lanovkou) -> Pod Keprníkem (1,5 km) -> Keprník (1,1 km) -> Pod Keprníkem (1,1 km) -> Šerák (horní stanice lanovky, 1,5 km) -> Ramzová (dolní stanice lanovky, 1,8 + 1,3 km) => 8,3 km


Pátek, 31. března

Vstávali jsme tak okolo 9 h. Dali jsme si snídani a čekali, jaké bude počasí.

Obří skály od Větrolamu Když se vyjasnilo a vysvitlo sluníčko, vydali jsme se na běžkách na Paprsek. V Petříkově jsme ale museli lyže sundat, protože po silnici tekly proudy vody. Museli jsme tak jít až na konec Petříkova. Tam jsme běžky nasadili a jehličím jsme šlapali nahoru, nejeli jsme, jen jsme šli. Před Císařskou chatou nás chytl déšť, ale naštěstí nepršelo moc. Když jsme dojeli na Císařskou chatu, přestalo pršet a zase se trošku vyjasnilo, tak jsme vypálili na Paprsek, aby nás to zase nechytlo. Dojeli jsme tam a dali si oběd a začalo lejt, dokonce jednu chvíli padaly kroupy. Zůstali jsme tam na dvě piva než se to umoudřilo. Pak jsme jeli zpátky a to už bylo lepší, je to z kopečka, i když ani tak to moc nejelo.

Trasa: Větrolam -> Petříkov okraj (0,5 km) -> Tarabar -> zatáčka v lese (2,1 km) -> Císařská chata (2,3 km) -> Paprsek (2,8 km) -> Císařská chata (2,8 km) -> zatáčka (2,3 km) -> Tarabar (2,1 km) => 14,9 km


Sobota, 1. dubna

lyžování nad Čerňavou Dnes ráno jsme vstali a nechtělo se nám na běžky, protože celou noc lilo jako z konve a sníh byl nacucaný až hrůza. Vymysleli jsme, že půjdeme pěšky na Obří skály. Kolem dvanácté jsme odcházeli do Kaťuši, že si tam dáme oběd a vyrazíme. Když jsme ale viděli, jak je krásně a jak si ostatní lyžují, rozhodli jsme se, že si půjčíme lyže a vyrazíme na svah. Tak jsme se najedli a šli si pod Kaťušu půjčit lyže. Dali nám jeden pár za 150,- na půl dne. Vlek byl dražší, pro jednoho 270,- se slevou. Tak jsme si tak krásně lyžovali nahoře na tom druhém svahu nad Čerňavou. Sluníčko svítilo, sem tam mrak, taky trošku popršelo, ale jinak bylo pěkně, jen sníh byl těžký a mokrý. Po lyžování jsme zašli do hospody na dvě pivka, začalo zase lít, tak nezůstalo jen u jednoho.


Neděle, 2. dubna

Dnes je den odjezdu. Nejeli jsme rychlíkem v 16 h, ale odjeli jsme dřív. Už v 11.37, přes Zábřeh a Olomouc. Sice bylo krásně, ale už nebylo co dělat, resp. na lyže už nebyly peníze.Fotogalerie | Artefakty | Mapy |

2007 - 2013 © Emma, Klárka, Eva & Jan Šafaříkovi