cestovani.safarikovi.org

Květnové toulky


Víkendové toulky přírodou

sobota 10. května 2008, neděle 11. května 2008

Mariánské údolí

Mariánské údolí je vlastně dolní částí údolí Říčky - zčásti krasového údolí v jižní části Moravského krasu, které je přírodní rezervací. Romantické údolí v sousedství brněnské městské části Líšeň s několika vodními nádržemi, obklopené hustými lesy a propojené udržovanými cestami, patří k nejnavštěvovanějším místům pro pasivní i aktivní odpočinek Brňanů. Je i vhodným výchozím bodem pro pěší turistiku, cyklistiku a v neposlední řadě i k projížďkám na koních a inline bruslení.

mapa

Údolí Bílého potoka, Veverská Bitýška

Údolí Bílého potoka: Jedná se o cca 15 kilometrů dlouhé údolí rozkládající se mezi Velkou Bíteší a Veverskou Bítýškou, které bylo roku 1992 vyhlášeno přírodním parkem. Do tohoto údolí se zařezává Bílý potok, jindy též zvaný Bítýška. Okolí potoka je tvořeno potoční nivou, která bývá každoročně při tání sněhu zaplavována. Údolím vede jak turistická značka, tak cyklostezka - (cyklo) turisty je tato oblast velmi oblíbená, nejen díky pohodlné cestě, která takřka neustále mírně klesá, ale také díky brodům, které se nacházejí v prostoru mezi Velkou Bíteší a Šmelcovnou.

mapa

Klucanina, Květnice

sobota 24. května 2008

Klucanina: Rozhledna na Klucanině byla postavena v roce 2003 především zásluhou nadšenců z občanského sdružení Rozhled na Tišnov a porozumění městského zastupitelstva. Stojí na místě někdejší dřevěné rozhledny z let 1934-1947, o jejiž zbudování se tehdy zasloužil agilní Klub českých turistů. Mezi nejznámější návštěvníky rozhledny patřil i Vlasta Burian nebo Gustav Frištenský. Celková výška rozhledny je 29,3 m a na vrchol vede 133 schodů.

mapa

Moravský kras, propast Macocha

neděle 25. května 2008

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž čtyři jsou přístupné veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou a Sloupsko-šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi.

mapa

Výlet s vozíkem

sobota 31. května 2008

... V zatáčce najdeme skvělou možnost relaxace u potoka Besénku po několika hodinách na nohách - parádní venkovní posezení Osvěžovny u Lojzičky, nekuřácké restaurace s letní zahrádkou, součásti to penzionu Zámecký mlýn. Rekonstruovaná budova je vybavena slunečními hodinami. V restauraci vládne zajímavá atmosféra přívětivého uspěchaného chaosu. Interiér pohostinství je plný překvapivých a nápaditých detailů. Krom piva a časopisu z pivovaru Bernard je tu nabízena i pivní kosmetiku od Bernarda, zahlédl jsem dokonce šampón. Posaďme se na chvíli a po jedenácti kilometrech vážně popřemýšlejme nad půllitry výtečného piva a krajícem chleba se sádlem, či nakládaným hermelínem kam (a proč) dále.

http://www.treking.cz/regiony/sykor2.htm

mapa

 
2007 - 2012 © Klárka, Eva & Jan Šafaříkovi